Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Arnhem wijst geen nieuwe viswateren meer aan

15 april 2025

De gemeente Arnhem gaat geen nieuwe, extra wateren meer aanwijzen waar gevist mag worden. Het aantal plekken waar je kunt vissen in gemeentewater blijft daarmee dus zoals het nu is. Dat heeft het college van B&W besloten. Dit besluit is vanmiddag toegelicht door wethouder Eva van Esch aan lokale sportvissers.

Arnhem heeft voor een deel van de eigen wateren het zogeheten visrecht verhuurd aan lokale sportvisverenigingen. In de afgelopen tijd heeft de gemeente onderzocht of deze contracten aan het einde van hun looptijd definitief kunnen worden stopgezet. Sportvissen in gemeentewateren zou dan niet langer mogelijk zijn. Deze wens was eerder al vastgelegd in de Uitvoeringsagenda Dierenwelzijn 2024-2025 van de gemeente Arnhem.

Juridisch ingewikkeld

In de praktijk blijkt dit juridisch ingewikkeld. Het doel van de landelijke Visserijwet (1963) is in de basis het op peil houden van de visstand. Als een gemeente een contract wil stopzetten, moet zij dus aantonen dat de viswateren op een onverantwoorde manier worden bevist. Bestaande visrechtovereenkomsten worden daarom eigenlijk altijd verlengd. Daar waar (nog) geen visrechten zijn uitgegeven, is sportvissen verboden.

Niet wenselijk

Wethouder Eva van Esch (Dierenwelzijn): ‘Wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat vissen pijnpikkels ervaren en stresshormonen aanmaken als gevolg van het sportvissen. Dit dierenleed vinden we als college onwenselijk. We begrijpen dat het juridisch lastig is om het sportvissen helemaal te verbieden. Maar met dit besluit voorkomen we wel dat er in de toekomst nog weer nieuwe gemeentewateren voor sportvissers beschikbaar komen.’ De gemeente onderzoekt hoe dit voornemen kan worden verankerd in toekomstig beleid.

Afspraken over vissenwelzijn

Arnhem wil daarnaast met de sportvisverenigingen in gesprek blijven over de verbetering van het dierenwelzijn tijdens het vissen, bijvoorbeeld in de visrusting en bij het hanteren van de gevangen vis. De gemeente waardeert de rol die de sportvissers het jaar rond spelen bij het verbeteren van de waterkwaliteit en het schoonhouden van de omringende omgeving. Ook wil de gemeente onderzoek doen naar verbetering van het leefgebied onder water, zoals het creëren van schuilplekken voor vissen.